Časté dotazy

Na této stránce naleznete odpovědi na časté otázky týkající se tábora. Pokud máte dotaz, který zde není zodpovězen neváhejte se obrátit na své vedoucí, či na střediskový mail: stredisko@omaharadnice.cz

Pro lepší orientaci jsou otázky rozděleny do čtyř kategorií, které jsou barevně odlišené:

Přihlašování na tábor, dokumenty a omezení

Balení a ubytování

Chod tábora a program

Komunikace

Dále doporučujeme nahlédnout i do sekce Tipy a triky.

Přihlašování na tábor, dokumenty a omezení

Jak a do kdy dítě přihlásit na tábor?

Přihlašování na letošní letní tábor je probíhá do 15.5. Přihlášku odevzdávejte vedoucím na schůzkách.

Jak je to letos na táboře s benjamínky?

Pro letošní rok, nebude týdenní tábor pro benjamínky, tak jako v letech minulých. Ale benjamínci mají možnost podívat se na tábor v rámci tzv. Táborové výpravy.

Táborová výprava se uskuteční 13.-14.7.2023. Děti odpoledne přijedou na tábor a druhý den odpoledne zase odjedou. Během pobytu na táboře budou mít speciální program, během kterého okusí tu pravou táborovou atmosféru. Přespávat budou všichni společně v tzv. Zubříku (společný velký stan).

Tato akce bude stát 250 Kč a je nutné zajistit dopravu dítěte na tábořiště a zpět. Více informací naleznete v přihlášce a v dokumentu s informacemi o akci.

Může jet starší dítě na Táborovou výpravu pro benjamínky?

Spíše ne. Tato akce bude mít program přizpůsobený dětem předškolního věku, starší děti by se tedy pravděpodobně nudily.

Mohlo by dítě jet jen na půlku tábora, 14 dní je moc dlouhých?

Mohlo, ale není to ta nejšťastnější varianta… pokud dítě pojede na první týden, přijde o konec tábora a s tím o závěrečný slavnostní oheň či vyvrcholení celotáborové hry. Pokud pojede naopak, až na druhý týden přijede do již zaběhnutého táborového režimu a rozehrané celotáborové hry a je možné že se nebude tzv. chytat. Zvažte proto, zda není lepší jet raději na celý tábor, i když se 14 dní zdá jako dlouhá doba, tak v táborovém „shonu“ to uteče jako voda a dítě nebude ochuzeno o žádné táborové zážitky.

Varianta „DOHODA“

Typ účasti na táboře, kdy se dítě může zúčastnit celého tábora, ale váha (nebo rodiče váhají), zda tábor zvládne apod. Dohoda spočívá v tom, že se dopředu domluví dítě, rodiče a vedoucí na tom, že dítě odjede klasicky na tábor s ostatními, bude mít zabaleno na celých 14 dní, ale po týdnu tábora si bude moct vybrat, zda na táboře zůstane nebo chce jet domů. Vedoucí pak rozhodnutí komunikují s rodiči a ty si případně pro dítě přijedou, samozřejmostí je i vrácení poloviny částky z poplatku za tábor.

Dohodnuto je tedy následucící:

Dítě odjede na tábor a po prvním týdnu, kdy vše vyzkouší, se může rozhodnout, zda zůstane nebo pojede domů.

Vedoucí respektují rozhodnutí dítěte i jeho případné změny na posledních chvíli a komunikují vše s rodiči.

Rodiče jsou ochotní komunikovat s vedoucími a pro dítě si na tábor případně přijet.

Z vlastní zkušeností, ale víme, že děti s takovouhle dohodou z tábora neodjíždějí! Buď si na to, že už je polovina tábora za nimi ani nevzpomenou, nebo své rozhodnutí odkládají „ještě o den“  až do konce tábora.

Jak je to s placením tábora?

Tábor pro rok 2023 stojí 3700 Kč pro členy střediska, 4300 Kč pro nečleny a 250 Kč stojí jednodenní Táborová výprava pro benjamínky. Peníze musí být uhrazeny nejpozději do 15.5. Odevzdat je můžete paní Vitoušové na MěÚ v Radnicích nebo převodem na účet střediska č.ú.: 842975349/0800 (jako variabilní symbol použijte rodné číslo dítěte, nebo do poznámky uveďte jméno dítěte, abychom mohli platbu správně přiřadit).

Může se vašeho skautského tábora zúčastnit i neskaut, který běžně nechodí na schůzky?

ANO, každoročně se našeho tábora zúčastní i pár neskautů a z mnohých se po táboře stanou nadšení skauti. Jedinou překážkou pro účast neskauta na našem táboře by byla naplněná kapacita, kdy bychom upřednostňovali děti, kteří chodí pravidelně na schůzky.

Jak probíhá odjezd na tábor?

Odjezd na tábor i příjezd z tábora je od autobusové zastávky na náměstí v Radnicích. V den odjezdu nás na náměstí jistě nepřehlédnete 🙂 . Než naložíte zavazadla a vaše ratolesti usadíte do autobusu, vyhledejte vedoucího, který má odjezd na starost a předejte mu všechny důležité dokumenty:

–          Prohlášení o bezinfekčnosti + souhlas s poskytováním informací

–          Potvrzení od dětského lékaře o způsobilosti zúčastnit se zotavovací akce

–          Kopii kartičky zdravotní pojišťovny

–          Případně léky, které dítě pravidelně užívá (prosíme odevzdávejte je v podepsané, v originální krabičce i s příbalovým letákem a případným „návodem“ na dávkování, doporučujeme také nenapočítat přesné množství tabletek, ale dát raději i nějaké navíc, po táboře nevybrané léky zase vrátíme)

O prázdninách jede moje dítě ještě na další tábor, dostanu od vás zpět odevzdané dokumenty nebo si musím obstarat na každou akci jiné? 

Po táboře od nás dostanete zpět potvrzení od dětského lékaře (můžete použít i na další akci), kopii kartičky zdravotní pojišťovny, případně nedobrané léky. Navíc každý dostane výpis z táborového zdravotního deníku, abyste věděli o všem, co se dítěti na táboře stalo a kde dítě mělo např. klíšťata, apod.

Můj syn/dcera je zvyklé si brát pravidelně léky sám/sama, nemusí je tedy odevzdávat při odjezdu?

Všechny léky raději odevzdejte zdravotníkovi, i když doma dítě tuhle rutinu zvládá bez problémů, věřte, že tábor je naprosto odlišné prostředí, kde každodenní domácí stereotyp vezme rychle za své. Zdravotník je na táboře od toho, aby o pravidelných lécích, které dítě užívá, nejen věděl, ale i pohlídal, že si je skutečně vezme. Pro dítě je to i mnohem pohodlnější a rozhodně není žádná ostuda chodit si pro pravidelné léky ke zdravotníkovi. Během tábora této „upomínkové služby“ často využívají i někteří vedoucí, je to tak prostě mnohem jednodušší, když vám léky někdo připomene a rovnou i připraví.

Zároveň prosím nedávejte dětem, žádné léky pro případ „co by, kdyby“ (př. v batůžku máš paralen, kdyby tě bolela hlava)! Pro případ jakýchkoli zdravotních potíží máme na táboře vyškoleného zdravotníka, který případné (volně prodejné) léky sám naordinuje. Předpokládáme, že ani doma si děti léky „neordinují“ samy…

Můj syn/dcera chce jet na tábor, ale já nevím, jestli ho mám pustit, je ještě malý/á. Zvládne to tam?

Pokud dítě samo projeví zájem o to jet na tábor a nebrání-li tomu jiné okolnosti, tak ho na tábor určitě pošlete. Podpořte ho v rozhodnutí, protože už teď projevilo motivaci vyjet na delší dobu z pohodlí domova a to je základ k překonání všech táborových „útrap“, ve formě stýskání, únavy, apod.

Pokud dítě váhá, jestli jet či ne (často chce jet, ale neví, jestli zvládne takhle dlouho bez rodičů), v klidu si proberte všechna pro a proti, můžete si u toho např. prohlídnout fotky z předchozích táborů (https://omaharadnice.skauting.cz/index.php/fotogalerie/ ), abyste věděli, jak to tam přibližně vypadá apod. Nechte pokud možno samo dítě, ať se rozhodne, jestli pojede nebo ne. Někdo zjistí, že klady převážili a pojede, někdo přijde na to, že letos ještě ne a zkusí to třeba příští rok… Rozhodně nemá cenu na tábor nikdo moc nutit a rozhodně nechceme, aby byl na táboře někdo „za trest“.  

Může dítě přijet na tábor o několik dní déle, nebo odjet dříve?

ANO. Termín tábora se občas někomu překrývá s příjezdem či odjezdem na dovolenou, proto dorazit na tábor o par dnů déle (nedoporučujeme více jak 3) či odjezd z tábora dříve je možný. Podrobnosti si dopředu domluvte s vedoucími.

Moje dítě bere pravidelně léky či má nějaký zdravotní problém, může jet na tábor?

ANO, pokud mu to „dovolí“ jeho ošetřující lékař a bude mít platné „Potvrzení o zdravotní způsobilosti dítěte zúčastnit se zotavovací akce“. Speciální požadavky např. na stravování či úlevy v programu, prosím proberte dopředu s vedoucími.

Moje dítě nejí (nemá rádo) nějaké jídlo, budete ho nutit ho jíst?

Nebudeme, vždy se snažíme vyjít všem vstříc, tak aby všem pokud možno chutnalo a nikdo nezůstal o hladu. Doporučujeme na tyhle specifika vedoucí upozornit v dokumentech, které odevzdáváte při odjezdu na tábor.

Závažné potravinové alergie a speciální diety jsou zvláštní kategorie, kterou prosím proberte s vedoucími ještě dříve, než dítě přihlásíte na tábor, je možné, že některé speciální požadavky nebudeme schopni v táborových podmínkách zařídit, ale vše záleží především na domluvě.

Balení a ubytování

Můj syn/dcera nemá domluveného kamaráda, se kterým bude spát ve stanu, bude spát sám?

Ve stanu určitě sám/sama spát nebude. I když dítě nemá dopředu domluveného „spolubydlícího“ do stanu, vždycky děti nějak rozdělíme, tak aby nikdo z mladších účastníku nezůstal ve stanu sám. Když už by měl někdo zůstat lichý, bude to vždy někdo ze starších účastníků, kterým to zas tolik nevadí 🙂 .

Kam si děti ukládají na táboře věci?

Pro každou dvojici je určen prostor jednoho podsadového stanu o rozměrech 2 x 2 metry. Do tohoto prostoru spadají dvě postele a ulička. Drobné věci (ešus, hygiena, baterka, zápisník) se ukládají na poličku stojící mezi postelemi (šířka max 40 cm). Kroj je zavěšen na ramínku za provázek spuštěný “ze stropu”, na toto ramínko (nebo na další) je vhodné zavěsit i pytlík (kapsář či jinou uzavíratelnou věc 🙂 ) do které je vhodné vložit případné sladkosti. Pamatujte na to, že jsme v lese a myši a mravenci jsou neskutečně šikovná zvířena. Závěrem uložení bot a kufru je pod postelí, kde je místo o maximálních rozměrech 30x70x190 (VxHxD). Myslete na to při výběru zavazadla.

Do čeho zabalit, do jednoho zavazadla se nevejdeme?

Pro sbalení věcí doporučujeme starý kufr, který je vejde pod postel (viz výše). Kufr se šoupe po podlážce, proto počítejte s tím, že utrpí šrámy. Karimatka a spacák může být uložena vedle (nejlépe vložené do igelitky), je však nutností věci označit jménem! Dále se bude hodit i malý batůžek na výlety, který si dítě vezme i s sebou do autobusu. Ze zkušeností tento prostor na věci opravdu stačí.

Zároveň doporučujeme, aby při balení bylo dítě s vámi nebo si balilo samo pod vaším dozorem, bude pak lépe vědět kde co má a na táboře nám pak odpadne hledání „věcí, které mi maminka určitě nezabalila”

Co všechno s sebou musí děti na táboře mít?

Seznam DOPORUČENÉHO vybavení na tábor najdete na našich webových stránkách. Ve zkratce je to kromě vhodného oblečení, obuvi a hygienických potřeb ještě spacák, karimatka, ešus, lžíce a hrneček. Množství oblečení dětem balte podle vašeho uvážení… (někomu stačí jedny tepláky, někdo bude potřebovat i patery)  

Jak dosáhnout toho, aby všechno své vybavení přivezlo dítě z tábora zpět?

Ztráty a nálezy jsou táborovým evergreenem. Všichni máme téměř stejný ešus, stejně tak lžicí, děti mají i dost podobného oblečení a tak se snadno stane, že když někdo někde něco odloží, další člověk to někam uklidí a… může se začít hledat.  Spolubydlící často něco v rychlosti hodí do stanu a pak se snadno stane, že se to při úklidu dostane do jiného kufru… pro všechny tyto případy je dobré, aby dítě dobře znalo své věci a vědělo, co si na tábor přivezlo a vybavení jako např. ešus byl řádně podepsán, tak aby podpis vydržel i pravidelné mytí.

V případě, že po táboře zjistíte nějakou ztrátu či nález, kontaktujte vedoucí a my se budeme snažit dát vše do pořádku.

Mohou mít děti na táboře mobil nebo jinou elektroniku?

NE, hned ze dvou důvodů: 1) Zastáváme názor, že na skautský tábor podobné věci nepatří a že děti tam mají dostatek jiného vyžití než mobil, který mají po celý zbytek roku. 2) Druhý důvod je čistě praktický, na našem tábořišti nemáme elektřinu a tak by stejně nebylo, kde mobily dobíjet… 

Chod tábora a program

Jak se to na táboře s hygienou?

Umývárny jsou umístěny v blízkosti toalet (chápejte suchá záchody) a je v nich erární mýdlo a dezinfekce. Dohlížíme na pravidelné mytí rukou před jídlem. Dohlížíme i na čištění zubů, které probíhá ráno a večer (ručník+hrneček+kartáček+pasta). Celková hygiena je realizována jednou za dva dny. K dispozici máme sprchy s teplou vodou (doporučujeme žínku, ručník, mýdlo).

Co se týče spánkové hygieny máme dvě večerky dle věku. Pro děti <10 let je v 21.00; >10 let 22.00, (tyto hodiny jsou nejzazší). Budíček je pak v 7.00 a po obědě je polední klid, který lze rovněž využít i ke spánku.

Jak to na táboře vypadá?

Náš tábor je klasický stanový. Děti bydlí po dvojicích, trojicích či čtveřicích ve stanech s podsadou. Dále máme k dispozici několik větších stanů, které slouží jako jídelna či zázemí vedoucích, na tábořišti máme ještě 3 velké chaty, které slouží jako kuchyně, sklad a zázemí pro zdravotníka. Záchody mají podobu latrín a v umývárnách teče pitná voda, z naší studny.

Máme dávat dětem kapesné, ještě s penězi neumí hospodařit?

Uvážení je na Vás, z našeho pohledu není třeba, avšak mohou nastat příležitosti pro jeho užití. V táboře je možnost zakoupení obálek a známek, někdy i pohledů. Pokud tedy nebudou mít tyto potřeby přibalené v dostatečném množství z domova, je třeba s tímto výdajem počítat. Je možné, že se také během nějakého výletu dostaneme do civilizace, kde půjde zakoupit zmrzlina. To jsou asi všechny možnosti na utrácení 🙂 .

Jak to na táboře probíhá? Jaký mají děti program?

Děti jsou na táboře rozděleny do několika družin po zhruba 8 lidech, dohromady mladší starší, holky kluci. Každá družina má svého rádce z řad starších skautů a skautek (většinou nějaký osmák nebo deváťák), ten má na starost zajistit obvyklý chod družiny (nástupy; aby všichni měli co je zrovna potřeba, apod.). Samotný program pak pro všechny připravují vedoucí. Programu kromě nějakých klasických her, soutěží a skautských aktivit, dominuje celotáborová hra (=CTH) každoročně s nějakým tématem (podle toho pak ladíme převlek na CTH).

Tradiční součástí táborového programu jsou i noční hlídky a služby v kuchyni, kdy se děti podílejí na přípravě jídla pro ostatní.

Jaký je táborový režim dne?

Den na táboře vypadá přibližně takto:

7:00 Budíček
Rozcvička
Ranní hygiena
8:00 – 8:30 Snídaně
8:45 – Bodování stanů, vztyčení státní vlajky
9:10 – 11:50 Dopolední program
12:00 Oběd
Polední klid
14:00 – 16:15 Odpolední program I
16:20 – 16:40 Svačina
16:45 – 18:30 Odpolední program II
18:45 – 19:15 Večeře
19:20 Sejmutí státní vlajky
Osobní volno/večerní program
Večerní hygiena
21:00 /22:00 Večerka

Co jsou služby a jak to funguje?

Jedná se o službu v kuchyni, kde jsou děti pod dozorem zkušených vedoucích a pomáhají s přípravou stravy pro zbytek tábora a zároveň je jeden člen “na bráně”, kde střeží vstup do tábora.

Opomenout nelze ani noční hlídky. Ty probíhají v dvouhodinových interval a hlídají 2 až 3 členi družiny. Mladší jsou se staršími, stejně jako nováčci se zkušenými matadory. Ve službách se děti střídají (většinou ji tedy mají jednou za 4 dny) a nikdy nejsou dvě za sebou.

Můj syn/dcera se bojí nočních hlídek, co s tím?

S tím si umíme poradit. Noční hlídky k táboru prostě patří. Na našem táboře mají podobu dvouhodinového dozoru nad táborem, který drží děti ve dvojicích či trojicích, vždy mladší táborník s nějakým starším. S menšími dětmi v případě velkého strachu hlídají kromě staršího kamaráda ještě vedoucí. Uvidíte, že pozorování hvězd během hlídky je vlastně zábava.

A může být pro hlídku něco víc, než odhalit plánovaný přepad, či pomoci jinému členu tábora, který třeba potřebuje doprovodit v noci na toaletu? To jsou věci, na které se nezapomíná.

Komunikace

Můžeme dětem volat, nebo za nimi přijet?

Děti na tábor krom baterky neberou žádnou elektroniku. S dětmi komunikujte výhradně dopisní poštou. O Vaší ratolesti se můžete informovat po 20.00 ne tel. čísle 724 069 281. Nečekejte však, že Vám ji k telefonu dáme. Zbytečně by se spustila stýskací nemoc. Ne všichni rodiče také tuto možnost mají a dětem by to pak bylo líto.

Dítěti můžete posílat na tábor dopisy, adresa je:

Jméno + Příjmení

Skautský tábor Omaha Radnice

Zvíkovec

338 08

Řiďte se heslem „žádné zprávy = dobré zprávy“. Pokud se vám dítě neozývá (= nepíše dopis) s nejvyšší pravděpodobností je natolik pohlceno programem, že nemá čas a potřebu psát domů. V případě, že by se s dítětem něco dělo (ať již nějaké větší stýskání, či úraz apod.) budeme vás o tom hned, jak to bude možné informovat.

Mohu se přijet podívat na tábor?

NE, rozhodně to není dobrý nápad. Je přirozené, že se dětem bude stýskat, ale v momentě kdy by vás vidělo na táboře, pravděpodobně by fakt, že zase odjedete, vlnu stýskání ještě umocnil. Navíc nemůžeme zaručit, že by se přijeli podívat všichni rodiče, což by nakupilo další problémy… 14 dní je pro děti sice dlouhá doba, ale pokud bude naplněna dobrým programem, uteče jako voda…

Přišel mi od dítěte dopis, že se mu tam nelíbí, co s tím mám dělat?

Ano i takové dopisy z tábora děti občas posílají a chápeme, že vás jeho přečtení asi rozruší, ale vězte, že takové dopisy nejčastěji vznikají při nějakém jednorázovém nezdaru/neúspěchu (prohráli jsme nějakou soutěž, neuklidil jsem si ve stanu a mám 0 v bodování, apod…), kdy se dítěti (většinou) na chvíli přestane na táboře líbit a chce jet domů… Pokud podobný dopis ve schránce objevíte, dřív než začnete dělat ukvapené závěry, zatelefonujte vedoucím na tábor a informujte se, jaká je na táboře skutečně situace.